Share |

Saturday, July 8, 2000 -- Kanawha State Forest, WV
Rattlesnake Trail 50K Ultrarun

[Details] [Coverage]
[Overall Results]
Pictures: [Set 1] [Set 2] [Set 3] [Set 4] [Set 5] [Set 6] [Set 7] [Set 8]

Place Name Age Home
State
Time Awards
1Michael Schuster27VA3:55:472000 RTR 50k Champion
2Huybert Groenendaal24PA3:55:49Male Runner-up
3Joe Smindak39OH4:02:13Male 3rd Place
4Evan Sandt30PA4:05:05 
5tJohn Hayward37VA4:22:38 
5tScott Curtin40PA4:22:38Male Masters Champion
7Wilson Gorrell32MD4:27:29 
8Anne Riddle34NC4:30:18Female RTR 50k Champion
9Tom Rineer41PA4:31:50 
10Chip Allman45WV4:32:33 
11Rick Freeman42PA4:36:04 
12Stephen Downing45PA4:36:24 
13Eric Ford26WV4:36:36 
14Jeff Hinte42MD4:39:28 
15Anong Pustow37KY4:40:05Female Runner-up
16Linda Barhorst38OH4:40:07Female 3rd Place
17Lew McGrath37WV4:44:20 
18Don Parks36WV4:46:31 
19Ronald Hart43OH4:51:51 
20Glenn Yanos37PA4:52:25 
21W. F. Vann Jr.52NC4:53:47 
22Rachel Toor38NC4:54:31Rock, Dirt & Blood Award
23Donald Smith47PA4:56:36 
24Robert Struble49PA4:56:37 
25Luke Lucas53NC4:56:38 
26Karen Shiley24PA4:57:00 
27Leo Lutz29PA4:57:01 
28Claire Oberg25PA5:01:19 
29Bruce Johnson41WV5:04:49 
30Wade Lewis47TN5:06:54 
31Clyde Buckley40OH5:08:02 
32Gary Baum50NC5:13:48 
33Graham Zollman51VA5:14:50 
34Cassandra McCune31OH5:17:57 
35George Moser55WV5:17:58 
36Joni Adams44WV5:19:53Female Masters Champion
37W. Scott Menefree28WV5:21:26 
38Katherin Kapo19WV5:21:27 
39Andrew Charles38PA5:21:41 
40Bruce Swanson55MD5:21:52 
41Ron McKinney53WV5:26:50 
42Joanie Lacy30NC5:29:07 
43Jerald Diehl49IN5:33:11 
44Chip Allen47NC5:33:55 
45Chris Heiler33MD5:33:59 
46Fred Smart48WV5:34:15 
47tKim Milleman28IN5:34:29 
47tJeffrey Milleman43IN5:34:29 
49Jerry Bartram53OH5:36:11 
50Buck Walsh59WV5:37:35 
51Randy Pridemore42KY5:40:25 
52Pedro Sanchez44WV5:43:55 
53Bryan Whitt26KY5:44:05 
54Milton Webb44WV5:47:23 
55James Riffle56WV5:47:51 
56Wayne Dean30VA5:49:07 
57Randy Snyder51VA5:33:21 
58Bruce Blankenship47WV5:54:22 
59Doug Wielgat44WI5:58:31 
60Thomas Preston43NC6:00:21 
61Geoff Sidoli33NC6:00:22 
62Rick Brown55OH6:00:25Rock, Dirt & Blood Award
63Brenda Gutmann42KY6:00:30 
64Javier Cendejas57KY6:00:32 
65Bob Schlosser63OH6:08:18 
66Gregory Helbig44WV6:08:43 
67Tom Detore52NE6:10:27 
68David Standley45OH6:10:45 
69Butch Baumgartner48WV6:13:05 
70David Wilkes50OH6:14:22 
71Vic Ware64WV6:14:57 
72John Sheets Jr.55WV6:18:53 
73William Keane54NC6:18:54 
74Ingrid Honzak51OH6:19:40Rosemary Platt Mem. Award
75Jerry Jenkins43WV6:26:28 
76tDennis Hamrick42WV6:33:42 
76tMike McCune45OH6:33:42 
78Keith Dunn40VA6:40:47 
79Julie Lucas-Ingle39AL6:42:16 
80Marty Toth58PA6:44:41 
81John Eichner65PA6:52:17 
82Robert Olson61MD6:54:34 
83Bill Whipp55OH7:08:16 
84Tom Dembinski51OH7:15:01 
85tJohn Porter49WV7:17:20Dave Berry Memorial Award
85tMark Kidwell49NC7:17:20 
87Diane DuBois48MI7:22:03 
88Matt Philips21WV7:23:44 
89Steve Snyder35FL7:23:45 
90Melinda Skaggs49WV7:47:49 
91Sonny Farley56WV7:57:40 
92Sarann Mock69OH7:58:09Oldest Finisher Award
93Phil Little57FL8:03:12 
94Pam Apple34TN8:09:20 
95Frank Fenton43OH8:09:21 
96tRob Apple38TN8:09:22 
96tWesley Fenton39OH8:09:22 
98Barrett Ziglar53PA8:49:04 
99Rick Eakin46OH8:49:05 
100Susan Hedgecock44KY9:48:03 
101Herb Hedgecock53KY9:48:04 
109 Starters - 8 DNF's