Share |

Sunday, May 13, 2001 -- Brecksville, OH
Chippewa Creek Road Race (iPO Event Id#: 3238)

[Details] [Coverage] [Overall Results]

Place Name (Team/Club) Age Home Town Finish
Cat. 5/Citizen Men - 20.2 Miles (34 starters)
1Chris Cioccio (Presque Isle Cycling Club)29Erie PA55:35
(21.8 mph)
2Todd Caldwell (Orrville Cycling Club)29Wooster OHat 0:37
3Phil Hines (Mahoning Valley Cycling)32Niles OH 
4Michael Polce (Summit Freewheelers)46Stow OH 
5Michael Wright (unatt.)28Garfield Hts. OH 
6Steve Abdenour (unatt.)41Akron OHall s.t.
7Ken Hiller (Pyro Apparel/PDQ Cleveland)28Sagamore Hills OHat 0:50
8Thom Szucs (unatt.)37Cleveland Hts. OHat 2:37
9Glenn Sullinger (SFW)44Hudson OH 
10Nick Flesor (unatt.)42Akron OH 
11Alan Bowersox (Maumee Valley Wheelmen)47Martin OH 
12Eric Collander (PDQ)35Lakewood OHall s.t.
13Joe Consolo (unatt.)31Strongsville OHat 2:43
14Brad Beeson (unatt.)38Bay Village OHs.t.
15Anthony DaVila (Lake Effect Racing)30Cleveland OHat 3:15
16Ed Enyedy (PDQ)34Eastlake OHat 5:37
17Nick Favorite (unatt.)20Garfield Hts. OHat 5:51
18Frank Price (unatt.)27Akron OHat 8:48
19Gordon Estlack (PDQ)42Southington OHs.t.
20Steve Guldeman (SFW)37Kent OHat 8:54
21Marcus Mancini (unatt.)32Cleveland OHat 11:36
22Greg Schnell (unatt.)48Parma OHat 12:49
23Brian Schneider (Lake Erie Wheelers)36Parma OHat 15:33
24Paul Leary (unatt.)26Lakewood OHs.t.
25Paul Nofziger (unatt.)53Brecksville OHat 19:56
26Andrew Laudato (unatt.)29Hinckley OHat 20:59
27Mark Carrabine (unatt.)48Solon OHat 24:19
Juniors 15-18 - 16.2 Miles (2 starters)
1Hansel Lucas (Trek/Three Rivers Bicycle Club)18Rimersburg PA45:03
(21.4 mph)
2Bobby Lambrix (PDQ)18Lakewood OHat 1:40
Juniors 12-14 - 16.2 Miles (2 starters)
1Jeremy Bosl (PDQ)13Berea OH55:08
(17.5 mph)
2Blake Williams (unatt.)12Twinsburg OHat 1 lap
Women - 20.2 Miles (7 starters)
1Felicia Greer (PDQ)32St. Clairsville OH1:06:10
(18.3 mph)
2Betsy Schauer (East Suburban/ ACA)25Pittsburgh PAat 0:04
3Jane Evely (Tri-Tech Multisport)32Kent OHat 0:08
4Barb Grabowski (Pittsburgh Masters Velo Club)45Pittsburgh PAat 1:03
5Jennifer Shoff (unatt.)27Lakewood OHat 7:46
6Leslie Elia (unatt.)37Chesterland OHat 8:40
7Kathy Jo Rufener (unatt.)38Akron OHat 13:58
Men 35-44 (Cat. 2-4) - 28.4 Miles (17 starters)
1Rudy Sroka (Lake Effect Racing)44North Royalton OH1:17:20
(22.0 mph)
2Dave Garrett (PDQ)36Parma Hts. OH 
3Brian Stern (PDQ)35South Euclid OH 
4Sal Ponzio (MVC)42Girard OH 
5Jeff Grzybowski (M & M?s/Team Akron)37South Euclid OH 
6Jim Yankush (MVC)41North Lima OH 
7Thomas Price (Guiness/ACA)41  
8Bob Riffle (ESSM/ACA)35Freedom PA 
9John Fiumara (MVC)42New Middletown OH 
10Conrad Griffith (PDQ)41Chagrin Falls OH 
11Jim Gutierrez (Cuyahoga Valley Velo)43Bath OH 
12John Eldred (PDQ)44Lakewood OH 
13Terry Griffith (unatt.)40New Albany OH 
15Rick Pudoka (Team Glenwood)41Clinton OHall s.t.
16Joe Patronite (Team Texas)43Dallas TX 
17Frank Corbett (Jamis/ACA)43Canonsburg PA 
Men 45+ (Cat. 2-4) - 28.4 Miles (11 starters)
1Phil Brozier (MVC)48Mineral Ridge OH1:17:20
(22.0 mph)
2Karl Kule (Glenwood)48Chesterland OH 
3Craig Jackman (Bike Source/Team Columbus)53Columbus OH 
4Roy Griskevich (MVC)46New Cumbberland WVall s.t.
5George Liolios (SFW)53Munroe Falls OH 
6John Hayden (PDQ)45Westlake OH 
7Larry Pandy (Glenwood)45Concord Twp. OH 
8Mike Smith (SFW)46Cuyahoga Falls OH 
Cat. 4 Men - 28.4 Miles (27 starters)
1Mark Gorman (unatt.)28Stow OH1:18:36
(21.7 mph)
2Brian Kenny (Gary Fisher Mid-Atlantic)31Akron OH 
3Hector Colon (Glenwood)27Mineral Ridge OH 
4Anderson Howat (Grove City Bikes)32Grove City PA 
5Henry Wang (Trek/TRBC)33Pittsburgh PA 
6Glen Hance (Grove City Cycle Sports)45Grove City PA 
7Bryan Routledge (Cycleworks/ACA)36Pittsburgh PA 
8Jim Cunningham Jr. (PDQ)30Fairview Park OH 
9Michael Colonna (Lake Effect)36Medina OH 
10Eugene Bellavance (CWRU)33Cleveland Hts. OH 
11Hansel Lucas (Trek/TRBC)18Rimersburg PAall s.t.
12Brian Diffenbacher (Lake Effect)31Olmsted Twp. OHat 0:19
13Kevin Lutzke (PDQ)35Canton OHat 0:24
14Jim Gilmore (SFW)31Cuyahoga Falls OHat 0:29
15David Young (Orrville CC)31Norwalk OH 
16Jarl Skogsholm (Cycleworks/ACA)34Pittsburgh PA 
17Derek Wilford (Lake Effect)42Euclid OH 
Cat. 1-3 Men - 36.4 Miles (25 starters)
1Paul Martin (Gomart Cycling Team)28North Royalton OH1:32:04
(23.7 mph)
2Jeff Braumberger (Gomart)39Mansfield OHat 0:17
3Brian Batke (Cuyahoga Valley Velo)41Novelty OHat 0:21
4Robbie Dolby (7UP-Colorado Cyclist)29Cascade COat 2:17
5James Baldesare (Gomart)31Kent OHat 2:20
6Mark Nicoll (Flyers BiKyle/Main Line Cycling)27Indiana PAat 2:36
7David Chernosky (Saturn/Team Columbus)36Westlake OHat 2:38
8John Bruce (Savage Hill Cycling Club)31Pickerington OHat 2:40
9James Doyle (unatt.)31Cleveland OHat 2:46
10Brett Bailor (Team Harrisburg)23Erie PA 
11Kevin Delaney (Buffalo Bike Club)33Orchard Park NY 
12Brent Evans (Color Me Safe Racing Team)35South Euclid OH 
13Charles Chulack (TRBC)29Pittsburgh PA 
14John Evanko (Pittsburgh Cycling Club/UPMC)32Aliquippa PA 
15Tom Frueh (CVV)35Sagamore Hills OH 
16Mike House (Gomart)17Helena OHall s.t.
17Chris Mayhew (ESSM/ACA)25Pittsburgh PA 
18Ernesto Marenchin (Speedgoat)29Stow OHat 3:03
19Martin Whitehouse (Color Me Safe)32Cleveland Hts. OHs.t.
20Tris Hopkins (CVV)36Stow OHat 3:14