Share |

Sunday, July 22, 2001 -- Murrysville, PA
6th Murrysville Classic (iPO Event Id#: 2699)

[Details] [Results by Class]

Place
Class
Name Team Time
Men's Category Pro/1/2 (60 miles)
1Paul MartinGoMart2:26:10
2Greg R. HendersonCYC Otago2:26:20
3D. DickeyGrand Perf2:27:23
4Chris HardeeMonticello Velo2:27:24
5Josh BeckAquafinast
6Graeme MillerNet Zero2:27:25
7J. WirsingSnow Valleyst
8A. GustavoGrand Perfst
9Kevin WestoverEast Suburban Sportsst
10E. EikenTeam Columbus2:27:27
11Mike PudlinskiQuaker City Wheelmenst
12Dan StaiteUPMC / PCCst
13Chip KogelmannNittany Velost
14E. WorkowskiBikyle Flyersst
15J. TaylorZone Perfectst
16Scott ZwizawskiIB - Hillst
17Matt ForbesGold Gymst
18R. MuoioMonticello Velost
19Mike LutherKnapp'sst
20R. LeechAquafinast
21Christopher BeckLSU / Trekst
22J. WagnerDC Velost
23G. MenardSnow Valley2:27:47
24Joe PappUPMC / PCC2:28:43
25--st
26M. ErnstingSnow Valley2:29:47
27--2:29:50
28--2:35:00
29K. HedgesSnow Valley2:37:44
30A. AlbrightAquafina2:41:10
31J. McGillPax Velont
Men's Category 3/4 (40 miles)
1Jeff MillerNittany Velo1:45:23
2Matt BrungardTRBC / Trek1:45:56
3Ryan MeleTRBC / Trekst
4John OshlickUPMC / PCCst
5Jason ZimmermanTeam Adelphosst
6Bret BaronakMahoning Valley Cyclingst
7Frankie RossTeam Schwinnst
8John CameronTeam Harrisburgst
9Colin SandbergEast Suburban Sportsst
10Russ FolgerTeam Columbusst
11Keith LauchleNittany Velost
12Christopher FisherSavage Hillst
13James CowleTeam Gallyans1:47:09
14Brett BailorTeam Harrisburgst
15Joseph RuggeryACA / Bike Linest
16Mike CarneyTeam Harrisburgst
17Dan MasciolaMain Line Cyclingst
18Eric SlickAquafina1:47:17
19Scott OloskyMahoning Valley Cycling1:47:30
20Ryan GammPDQ Cleveland1:47:35
21Ray RussellACA / Cycleworksst
22Keith WilsonTIA - 21:51:47
23Jeremiah AngelAppalachian State Univ.st
24Christopher JohnsonAltoona Bicycle Clubnt
25Phil BallFat Jimmy'snt
Men's Category 4/5 (30 miles)
1Kevin LutzkePDQ Cleveland1:21:00
2Bradford StattonNittany Velo1:21:17
3Michael JonesACA / Ambridge Bikesst
4James Gordish-1:21:37
5Henry WangTRBC / Trek1:21:42
6Michael KayeACA st
7Chris StulbTri-State1:21:52
8Eric Przepierski-st
9Tucker BrownTri-State1:22:15
10Mike PetersTeam Harrisburg1:22:44
11Carl Anderson-1:23:00
12Brandon Bucinski-1:23:48
13Alex UspenskiMahoning Valley Cycling1:23:58
14James McCain-1:24:38
15Jim MockACA1:25:32
16Chuck LawTRBC / Trekst
17Ben SchoyTRBC / Trekst
18Brian SellFat Jimmy's1:25:42
19Bill Molyneaux-1:25:55
20Bill EhlerPittsburgh Masters Velost
21Michael BiegalskiNittany Velo1:27:34
22Jonathon WallaceNittany Velo1:27:42
23Bill SchoyTRBC / Trek1:28:20
24Edward Krall-1:28:30
25--1:29:30
26--st
27John Graham-1:30:20
28Greg Walters-1:30:31
29Mike KucheraSpeedgoat.com1:30:37
30Dan Greene-1:31:46
31John MeleTRBC / Trekst
32Don McGoldrickWestern PA Wheelmanst
33Dermot ForanWestern PA Wheelman1:32:50
34Steve Dodson-st
35Bill PowersEast Suburban Sports1:33:30
36Jim ConzelmanNaval Academy1:34:04
37Daryl Vettori-st
38Jonathon Montag-st
Women's Cat 1/2/3/4 (30 miles)
1Roz ReekieUPMC / PCC1:24:36
2Tina Skelly Talgo America1:28:00
3Pam MoalliACAst
4Tania Duff MillerManukau Cycling1:28:20
5Becky ConzelmanTalgo Americast
6Morjan HuizingSnow Valleyst
7Kiersten JohnsonDream Racingst
8Kristy ScheffenackerTrek / VWst
9Jennifer WeaverTri-State Velost
10Michele BoteLateral Stress Velost
11Elizabeth SterlingTalgo Americast
12Kelly YoderTalgo Americast
13Susan HeflerLSV / Trek / VWst
14Diana GillamSnow Valleyst
15Aimee VasseWheelworksst
16Barbara GrabowskiACA1:29:43
17Dana WaltonSnow Valley1:31:26
18Betsy SchauerEast Suburban Sports1:32:03
19Brenda PulleyArlington Masters Velo1:32:53
20Ann TarantinoNittany Velost
21Marie RosadoPuerto Ricost
22Christa BromfieldOlde Mill Inn1:36:43
23Christine HardingSnow Valley1:36:54
24Kristie AumanTalgo America1:37:29
25Linda LaSalleNittany Velo1:38:02
26Susan LawTRBC / Trek1:41:20
27Robin McGuckinArtemis1:42:03
28Nonnie HowardEvolution Racing1:44:27
29Janel BedardBuffalo Bicycling Club1:45:49
30Cheryl OsborneArtemis1:46:18
31Anne NollerACA1:48:30
32Angie KobanEast Suburban Sports1:51:38
33Claire PalmgrenTazzadoro1:55:51
Men's Masters 35 + (40 miles)
1Ramon BenetizArtemis1:41:43
2Michael StoutTri-State Velo1:41:50
3Brian BatkeCuyahoga Valley Velo1:41:52
4Jeff RutterBikyle Flyers1:44:17
5Dave ChernoskyTeam Columbus1:46:45
6Dave OsborneArtemisst
7Dave KlipperACA / Guinnessst
8Chris RiccardiACA / Guinnessst
9Gunnar ShogrenACA / Guinnessst
10Tom PriceACA / Guinnessst
11Brian SternACA / Guinness1:46:47
12Glen SnyderPittsburgh Masters Velost
13Dick BrinkACA / Guinness1:46:57
14M. MatnyPresque Isle Cyclingst
15Karl KuleTeam Glenwood1:47:07
16Brett GoodpasterUPMC / PCC1:49:44
17J. BarryGoMart1:50:14
18Jim BowenPresque Isle Cycling1:50:59
19Larry PandyTeam Glenwood1:52:21
20John FuimaraMahoning Valley Cycling1:54:08
21Jody LobertPittsburgh Masters Velo1:54:22
22J. DriscollBrevard Velo1:55:00
23Dean LyonsHearts Racing1:56:00
24Brad OberGS Lancaster1:59:54
25Clark Cundee-2:04:59
26Jack NeyerACA / Team Schwinn2:06:12
27--2:18:48
28Marty SchneiderACA2:24:55
Men's Junior 10-14 (10 miles)
1Jason BierlyTRBC / Trek ( age 14 )29:09
2Taylor Brown( age 13 )30:05
3Jeremy Bosl( age 13 )30:43
4Andy Scarano( age 14 )34:04
5Michael Beard( age 12 )36:55
6Dylan Pavik( age 11 )36:56
7Sinead Miller( age 10 )36:59
8Carl Anderson( age 14 )39:54
9Teddy Anderson( age 12 )st
10Ryan Lynn( age 12 )50:05
11Blain Lynn( age 10 )50:16
Men's Junior 15-22 (30 miles)
1Andy WiedrichTRBC / Trek1:21:56
2Jon MoroTRBC / Trek ( age 19 )1:22:58
3James Moro( age 18 )1:36:06
4Stephen AntonishenTRBC / Trek1:40:21
5Garret Griffin( age 17 )1:44:03
6Stephen Pacella( age 16 )1:44:04
7Matt Pawlowski-1:54:56